LSD
Diethylamid kyseliny lysergové [LSD] je polosyntetická psychedelická droga. Má velmi intenzivní účinky i při velice nízkých dávkách [od 20 μg]. Na LSD nevzniká závislost, není známo, že by způsoboval poškození mozku, a má extrémně malou toxicitu, ačkoli ve vzácných případech se mohou vyskytovat nežádoucí psychiatrické reakce, jako je úzkost, paranoa či bludy.
Účinky se případ od případu liší v závislosti na předchozích zkušenostech, momentální náladě i průběžném životním rozpoložení, aktuálním okolním prostředí a samozřejmě množství drogy. LSD se běžně užívá orálně, ve formě papírků napuštěných LSD či formě želatiny, tablety nebo krystalků. Běžná dávka je 50-100 μg. Obvykle se po dobu 8-14 hodin dostavujípseudohalucinace, iluze, vize, změna vnímání reality, odlišné prociťování emocí a času, častá je také smyslová synestezie, tedy prolínání smyslů [např. pocit „vidění rukama“ apod.] Tento stav se označuje jako psycholitický. Při vyšších dávkách [300-500+ μg] dochází také k dočasnému, ale úplnému odpoutání uvědomění od těla a ega [psychedelický stav]. Zážitky přitom mohou být jednoznačně pozitivní, ale i výrazně negativní. Často je uváděno zřetelné vnímání myšlenek zatlačených do povědomí či nevědomí, právě toho se využívalo v psychoterapii. Mnoho uživatelů uvádí, že zážitek s LSD výrazně změnil jejich osobnost i vnímání světa. LSD má velmi malou toleranci, do 3-7 dnů lze opakovat stejně intenzivní zážitek při stejné dávce. Fyzické účinky jsou zanedbatelné, vždy dochází k rozšíření zornic a obvykle k malému zvýšení teploty a tepu. Někdy může dojít i k jiným způsobeným silnou akutní autosugescí jako husí kůže, třes, slabá hyperglykémie, nechuť a podobně. Neexistuje žádný drogový test, který by odhalil požití LSD. K jeho stanovení se používají náročnější analytické metody, jeho použití prokazatelné je. Vzhledem k vysokým nákladům na analýzu se ve zbytných případech od průkazu upouští.
LSD způsobuje relativně velmi slabý návyk a v čisté formě je relativně velmi málo toxické - v poměru k běžně používaným dávkám [předávkování je velmi nepravděpodobné], jeho nebezpečí spočívá v možném nepochopení běžných nebezpečí nebo navození přímo hororových stavů, kterémohou vyústit i v sebevraždu. Ve vzácných případech po požití extrémně velkých dávek nečistého („pouličního“) LSD nebo u labilních osob může dojít k přechodným nebo trvalým psychickým poruchám. Všechna tato nebezpečí lze anulovat přítomností kvalifikovaného dozoru. Jelikož LSD není legální, neexistuje záruka kvality - LSD papírky mohou obsahovat nechtěné příměsi, nebo úplně jinou látku. Při užití LSD v těhotenství může dojít k poškození plodu.
Vážná zdravotní a psychická rizika mohou nastat při kombinaci LSD s některými jinými drogami nebo léky.
Obecně je možné říci, že LSD je relativně bezpečná droga. Podle některých studií je méně nebezpečná než například alkohol či tabák.
LSD patří do rodiny ergolinových alkaloidů. Syntetizuje se reakcí kyseliny lysergové s diethylaminem. Kyselina lysergová se získává hydrolýzou ergotaminu, který je v relativně velkém množství [cca 2 % sušiny] obsažen v námelu. LSD je mírně zásaditá krystalická látka rozpustná ve vodě nebo lihu. Je velice nestabilní a rychle se rozpadá i při pokojové teplotě nebo na denním světle. Účinky LSD jsou vysvětlovány tím, že aktivuje některé neuroreceptory mozkového hormonu serotoninu. Při běžných dávkách je aktivní pouze jeden určitý izomer této molekuly.